Site içi SEO nasıl yapılır?

DWQA QuestionsKategori: Sıkça Sorulan SorularSite içi SEO nasıl yapılır?
Furkan Yazar asked 1 sene ago

Site içi SEO nedir, nasıl yapılır? Site içi optimizasyon ve SEO teknikleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

1 cevapları
En İyi Cevap
Seobasari Personel answered 1 sene ago

Site içi SEO, bir web sitesinin yazılımsal olarak arama motorları ve kullanıcılar için yeniden düzenlenmesidir. İç SEO veya teknik SEO olarak da isimlendirilir. Sunucu optimizasyonundan site tasarımına kadar geniş yelpazede yapılan optimizasyon işlemlerini kapsar. Site içi optimizasyon olmadan site dışı seo (backlink) ‘ ya adım atmak etkisiz ve tehkileli bir seo tekniği olacaktır.

Site içi SEO Ayarları - Rehberi

1- Hızlı bir sunucuya sahip olun!
Hosting seçimi yapılırken hizmet verdiğiniz ülke ile aynı lokasyona sahip bir sunucuda barınmanız yüksek öneme sahiptir. Kullanıcı ve sunucu arasındaki yanıt süresi böylece düşük olacaktır. Aynı zamanda en az %99 uptime oranına sahip hosting sağlayıcılarını ve firmalarını tercih edin. Google ve diğer arama motorları, sık sık erişime kapanan ve kesintiler yaşayan web sitelerine eksi bir puan yazar. Bazı ucuz ve kalitesiz hosting firmaları, bir sunucuda olması gerekenden çok daha fazla web sitesine yer vererek, maliyetten kaçmaktadır. Bu tarz yerlerde barınan siteler, yavaş yüklenir ve tepki süreleri düşüktür. Radore ve Netinternet veri merkezlerini kullanan host şirketi tavsiyelerimiz;

 • Güzel Hosting ++
 • Turhost.com ++
 • Veridyen
 • Vargonen
 • Hostinger.web.tr

2- Whois bilgilerini gizlemeyin!
Google, Yandex, Bing ve Yahoo gibi arama motorları whois bilgilerini gizleyen web site sahiplerine iyi  gözle bakmaz. Web site sahibinin internet üzerinde adını gizlemesi, onlar için çoğu zaman şüphe uyandırıcıdır. Genellikle spam yapan kişiler bu yönteme başvurur. Google, whois bilgileri açık olan siteleri bir adım öne atmaktadır, whois bilgilerinin sıralamaya (web sonuçlarına) etkisine dair bir patenti bulunmaktadır. Aynı zamanda domain firmasının seçimi de en az hosting kadar önemlidir. Yarın bir gün farklı fiyatlandırma seçenekleri ile karşılaşmamak ve alan adınızın elinizden alınmaması için bilinir kaliteli firmaları kullanın.  Alan adlarını 3-5 senelik almak Google gözünde faydalı olacaktır. Yalnızca projesine güvenen kişii ve kurumlar uzun satın alımlar yapar. Bu yüzden domain bitiş tarihi ufak bir sıralama kriteri olarak kabul edilir. Beğendiğiniz o mükemmel alan adlarınızı şu firmalardan yıllık olarak satın alabilirsiniz:

 • GoDaddy ++
 • IHS
 • Atak Domain
 • Turkticaret.net
 • İsimtescil.net

3- SSL satın alın!
SSL, ilk ortaya atıldığı zamanlar sadece e-ticaret sitelerinde revaçta olan, günümüzde her web sitenin sahip olması gereken güvenlik sertifikalarıdır. Parola ve kimlik numarası gibi özel bilgileriniz sunucuya gönderilirken SSL ile güvenle şifrelenir. SSL sertifikasına sahip olmamanız durumunda Chrome gibi tarayıcılarda güvenilir değil uyarısı alırsınız. Ücretsiz olan CloudFlare, Let’s Encrypt SSL/TLS kullanabilir ya da ücretli satın almayı planlayabilirsiniz. E Ticaret sitesi sahibiyseniz Ev SSL düşünebilirsiniz. Fiyat performans olarak tavsiyelerimiz şu şekildedir:

 • Comodo SSL ++
 • RapidSSL
 • GeoTrust
 • Digicert SSL

4- Özel IP satın alın!
Ücretli SSL kullanacaksanız zaten özel ip almanız gerekecektir. Size ait ayrılmış özel bir IP adresi ile yasa dışı, bahis, hack & warez gibi sitelerle aynı ip adresini paylaşmazsınız.  Aynı sunucudaki komşu web sitelerini şu online araç ile öğrenebilirsiniz.

5- Responsive bir tasarıma sahip olun!
Hemen hemen herkes artık mobil cihazlardan daha sık internet kullanımı yapıyor. Web sitenizin, mobil uyumluluğunu kontrol edin. Aramalarda görünür olmak istiyorsanız mobil duyarlı web tasarıma sahip olmalısınız. Haber siteleri aynı zamanda AMP yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar teknolojisinden mutlaka faydalanmalıdır.

6- Hızlı bir siteye sahip değil misiniz?
O zaman üst sıralarda yer almayı hayal bile etmeyin. Kullanıcı deneyimi, Google’un en önemli algoritma sinyalleri arasında yer alır. Yavaş yüklenen ve açılan web siteleri, genellikle gerçek son kullanıcılar tarafından terk edilir. Web siteniz maksimum 3-4 sn yüklenme süresiyle açılmalıdır. Aşağıdaki tools-lar yardımıyla web site hız testi yapabilirsiniz. Tarayıcı önbellekleme, css – js ve html dosyalarının sıkıştırılması, gzip sıkıştırmasının aktif edilmesi, son sürüm php kullanımı, cache eklentileri web site hızını yükseltmek için faydalı olacaktır.

Site içi seo çalışmasında kullanacağız diğer 34 adım şu şekildedir:

 1.   Arama motoru dostu SEF URL kullanımı,
 2.   Title ve meta description etiketlerin optimize edilmesi,
 3.   Heading etiketleri (h1-h6) hiyerarşisi,
 4.   Site haritası (sitemap) oluşturulması,
 5.   Robots.txt optimizasyonu,
 6.   Özel oluşturulmuş 404 bulunamadı sayfasının varlığı,
 7.   Kırık linklerin tespiti ve düzeltilmesi,
 8.   LSI (Latent Semantic Indexing) kelimelerden faydalanmak,
 9.   Güncel, özgün ve bilgi veren faydalı içerik girişi,
 10.   Harici bağlantılar için nofollow / yeni sekme,
 11.   Görsellerin sıkıştırılması ve alt etiketinin eklenmesi,
 12.   Sosyal paylaşım butonlarının yer alması,
 13.   Yapısal verilerin – zengin şemaların kullanımı,
 14.   CDN (İçerik dağıtım ağı) servisi,
 15.   HTML5 uyumlu W3C standartlarına uygun tasarım,
 16.   Breadcrumb (site dolaşım menüsü / içerik haritası),
 17.   Rel=canonical etiketi,
 18.   Hemen çıkma oranının düşürülmesi,
 19.   Büyük sitelere dış bağlantı oluşturmak,
 20.   Anahtar kelime yoğunluğu,
 21.   Favicon (tarayıcı site simgesi) varlığı,
 22.   Katma değeri düşük sayfalar için noindex meta etiketi,
 23.   IP adresinin siteye yönlendirilmesi,
 24.   Benzer içeriklerin 301 ile tek bir içeriğe bağlanması,
 25.   Https ve www için .htaccess 301 yönlendirmesi (tek site sürümü kullanımı),
 26.   Html / text oranı,
 27.   Flash ve iframe kullanmamak,
 28.   Doctype ve html dil etiketi,
 29.   Site içi dahili link kurgusu,
 30.   RSS Feed özelliği,
 31.   E-mail adreslerini gizlemek,
 32.   İnteraktif sayfalar, yorum almak ve yanıtlamak,
 33.   Twitter card ve Facebook Open Graph tag,
 34.   Anahtar kelime araştırması.