Sayfa Otoritesi (Page Authority) Nedir – PA Yükseltme

MOZ: Domain Authority (DA) - Page Authority (PA)

Bir moz.com metriği olan Page Authority (PA) kavramı Türkçesi itibari ile Sayfa Otoritesi veya sayfanın seo gücü anlamına gelir. Bu sayfanın arama motorlarında göstereceği başarısı (performansı) puanlama yapılarak tahmin edilir. Domain Otoritesinde (DA) olduğu gibi moz alt yapısı ile onlarca sinyalden yararlanarak hesaplanmaktadır, 0 ile 100 arasında bir değer alır.

Domain Otoritesi = Anasayfanızın toplam otorite puanını temsil eder.

Sayfa Otoritesi = Belirli bir url ‘ nin (sayfanın) otoritesini verir.

Örneklemek gerekirse; seobasari.com/sayfa-otoritesi/ okuduğunuz bu yazının Google’da “Sayfa Otoritesi” kelimesinde ilk sıralarda çıkma oranı sizce kaçtır? Hemen ilk sayfada yer alan sayfaların otoritesi ile karşılaştırarak bir analiz yapabiliriz.

Sayfa Otoritesi Sorgulama Aracı :

İster moz’un kendi sitesinden ister diğer bağlantııdan sayfa otorite değerini hesaplayabilirsiniz.

 1. https://analytics.moz.com/pro/link-explorer/
 2. https://moonsy.com/domain_authority/

Anasayfanızın Domain Otoritesi > Sayfa Otoritesinden her zaman büyük olmalıdır!

Hemen şimdi ana sayfanız için bir DA ve PA sorgulaması yapın. Root domain için DA ile PA arasında +-10 ‘ den büyük uçurumlar olmamalıdır. Haliyle spam bir sitenin (anasayfası için) PA değeri DA değerinden oldukça fazla olacaktır.

Page Authority Nasıl Yükseltilir?

Domain Authority sitenize gelen link (backlink) ile alakalı bir skor olmasına karşın Page Authority (PA) derecesi sadece dış linkleri esas almaz; sayfanın seo ile uyumundan iç bağlantı şemasına kadar olan bütünü inceler.

 • Kaliteli İçerik = Uzun, doyurucu, bilgi veren, faydalı, görsel ve video içeren, kullanıcıyı memnun eden içerik.
 • Sayfaya gelen bağlantılar = Site içinden veya dışarıdan bu sayfada ne kadar link akışı olmuş? Hepsi algoritmanın hesaplama kriterleri arasında bulunuyor.
 • Hemen çıkma oranı = Ziyaretçi, sayfanızda ne kadar uzun süre kalıyor ve site içinde dolaşım yapıyorsa o kadar sayfa otorite puanınız yüksek olacaktır.
 • Güncellenme Sıklığı =  Sayfanıza bugüne uyarlamaya ne dersiniz? Eklemeler hatta bazen çıkarmalar yapın.
 • Etkileşim = Sosyal medyada ilgili konu ne kadar paylaşılmış, kimler bahsetmiş? Ayrıca yazı kaç adet yorum içeriyor?

Yazı sonudur. Sizin web sitenizin da ve pa değerleri ne durumda? Paylaşmak isterseniz yorum atabilirsiniz.

Sayfa Otoritesi (Page Authority) Nedir – PA Yükseltme” hakkında 20 yorum

  1. Seobasari Yazar

   Ana sayfanız için Domain Otoritesi > Sayfa Otoritesi olması beklenir.

   30 ve üzeri iyi bir sonuçtur.

   Cevapla
 1. Clickatory

  Merhaba,

  Benim bir konuda sorum olacaktı, kullanılan yazılımın bu Page Authority’e bir etkisi var mı? Yani WordPress kullanırsanız, Shopify yerine PA daha düşük veya daha yüksek olması büyük bir ihtimal diyebilir miyiz, yoksa hiç alakası olmayan bir konu mu?

  Cevapla
 2. Ankara Oto Kurtarma

  Seo için çoğu kişi bu değerler önemli değil desede bence oldukça etkiliyor geçmişten beri alexa sıralaması ne kadar düşük olursa ve sayfa otoritesi yüksekse google indexlemesi o kadar başarılı ve üst sıralarda yer almanızı sağlıyor.

  Cevapla
 3. Bedava Numune

  Web sitelerim için farklı bir seo yapılandırması yapmıştım konuyu okuduğumda ve değer ölçümleri verdiğiniz linklerden yaptığımda hata etmediğimi farkkettim.

  Cevapla
  1. Seobasari Yazar

   Merhaba, DA skoru bu ölçümlerde daha önemli rol üstleniyor, bu değeri de kontrol etmeyi unutmayın, iyi günler..

   Cevapla
 4. Hediye Nerede

  Sayfa otoritesi özellikle link çıkışı için ve tanıtım için altın değere sahip. Sorgulamalarda yüksek değerler alıcılar ve satıcılar için çok önemli. Bilgilendirici yazı için teşekkürler

  Cevapla
  1. Seobasari Yazar

   Merhabalar,

   Yorumunuza aynen katılıyorum. Domain otoritesi ne kadar yüksek olursa olsun link aldığınız sayfanın PA değeri düşükse, backlink de o kadar etkisiz olacaktır.

   Cevapla
  1. Seobasari Yazar

   Merhaba,

   Rekabetin düşük olduğu sektörlerde evet. Daha hızlı yükseliş için birkaç organik link ile sitenizi destekleyebilirsiniz. Linke olan ihtiyacınızı azaltmak için hit getirecek güncel konulara dair içerikler üretin ve son kullanıcıyı memnun edin. Diğer sayfalarınız da doğal olarak yükselecektir.

   Cevapla
  1. Seobasari Yazar

   Merhabalar efendim,

   Firma rehberleri sizin için etkili olabilir. Bunun haricinde viral boyutta kaliteli bir içerik / haber yazısı oluşturabilir, doğal linklere sahip olabilirsiniz.

   Cevapla
 5. Dövme

  Kendi sitem üzerinde ölçüm yaptım, yeni olduğu için büyük ihtimal değerler düşük. Eskiden google pagerank vardı şimdi onun kıvamında 3-5 değer çıkmış. Seo açısından gerçekten önemli aslına bakarsan.

  Cevapla
  1. Seobasari Yazar

   Merhaba, zamanla ve backlink kazandıkça bu değerler artacaktır. Pagerank’ın resmi olmayan yeni versiyonu diyebiliriz. Bir sitenin değerini belirlemede Alexa ile beraber kullanılan en etkili ölçümler arasında yer alır.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir